Bu blogun kuruluş amacını kısaca açıklayabilir misiniz??

Sinefabrik, film fragmanlarını Türkçe altyazılı olarak sinemaseverlere sunmak için 19 Ağustos 2008 tarihinde yayın hayatına başlayan bir blog. Bildiğiniz üzere ülkemizde gösterime girecek filmlerin fragmanları sinemalarda da yayınlanıyor. Lakin bu fragmanların yayınlanma tarihleri genelde filmlerin ülkemizdeki gösterim tarihine yakın bir zamanda gerçekleşiyor. Sinefabrik’te ise söz konusu bu fragmanlar internet ortamında yayınlandığı aynı gün içerisinde, ertesi günü ya da en kötü ihtimalle yayınlandığı hafta içerisinde Türkçe altyazılı olarak sizlere ulaştırılıyor. Blogda yayınlanan altyazılı fragmanların ait olduğu filmlerin ülkemizdeki gösterim tarihleri genelde aylar sonra oluyor. Hatta bu süre bazen bir yıla kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak sinemaseverler bu filmlere ait fragmanları filmlerin ülkemizdeki gösterim tarihinden aylar önce altyazılı olarak izleme ve söz konusu filmler hakkında fikir sahibi olma şansı yakalıyor. Blogda bugüne kadar yayınlanan fragmanların tamamına yakını Türkçe altyazılı olarak ilk defa burada yayınlanmış fragmanlar. Blogda ülkemizde gösterim şansı bulamamış filmlerin de altyazılı fragmanlarını bulmanız mümkün.

Blogdaki fragmanları neye göre seçiyorsunuz?

Aslında belirli bir kriter yok diyebilirim. Kişisel bir blog olduğu için beğendiğim filmlerin fragmanlarını çevirmeyi tercih ediyorum. Genelde daha fazla sayıda sinemasevere hitap eden büyük bütçeli yapımlardan adı sanı duyulmamış küçük bütçeli yapımlara kadar her türden fragmana yer vermeye çalışıyorum. Özel istek almıyorum. Bunun nedeni blog takipçilerinin her birine aynı mesafede durabilmek. Zira bir kişinin istediği fragmanı çevirdikten sonra başka bir kişinin istediği bir fragmanı çevirememek hem benim için hem de o kişi için üzücü bir durum olur. Bunun yanında isteklerin hepsine yetişebilmek zaman bakımından oldukça büyük bir külfet getirecektir.

Bu işten herhangi bir kazanç elde ediyor musunuz?

Hayır. Sinefabrik amatör ruhla kurulan bir sinema blogu. Bu blogu kurarken öyle bir amacım hiç olmadı. Bu, kendi yağıyla kavrulan sinefil bir çevirmenin boş zamanlarını başkalarına yardımcı olarak faydalı bir şekilde değerlendirme çabası sonucu ortaya çıkan naçizane bir blog. Bloga hiçbir şekilde reklam almıyorum. Blog takipçilerinin reklam almamdan rahatsız olacağını sanmam ama yine de böyle bir düşüncem yok. Bildiğim kadarıyla WordPress platformu da blogda herhangi bir reklam yayınlamıyor. Kullandığım reklam engelleyici tarayıcı eklentilerini kapatıp bloga girdiğimde benden kaynaklanmayan herhangi bir üçüncü taraf reklamı görmedim.

Blogda altyazılı dizi ya da video oyunu fragmanlarına yer vermeyi düşünüyor musunuz?

Daha önce bu yönde istekler olmuştu, lakin blogun sadece film fragmanları odaklı olarak kalmasını istiyorum. Ayrıca bunlara zaman ayırmam maalesef mümkün değil. Bu nedenle dizi ya da video oyunu fragmanlarını çevirme gibi bir düşüncem kesinlikle yok. Zaten bildiğim kadarıyla dizi ya da video oyunu fragmanlarına yönelik gayet güzel siteler/bloglar/forumlar mevcut.

[23 Mayıs 2012 Güncelleme Notu]

“Blog—>Site—>Facebook Sayfası” şeklinde devam eden (ziyadesiyle meşakkatli) macerada tekrar bloga dönmeye karar verdim. Bugüne kadar blogda ve sitede yayınlanan 600’e yakın fragmanın büyük çoğunluğu maalesef silindiği için söz konusu fragmanların yer aldığı yazıları blogdan silmek zorunda kaldım. Bu fragmanlara ait olan filmlerin çoğunluğu gösterime girmiş ve gösterimden çıkmış olduğu için zaten bu fragmanların blogda bulunma gerekliliği de pek kalmamıştı. Bu haftadan başlayarak gösterime girecek filmlerin fragmanlarını ise her zaman olduğu gibi blogdan takip edebileceksiniz. Blogdaki yazılar Facebook ve Twitter sayfaları ile koordineli olarak gidecektir ve bu kanallardan da fragmanlar takip edilebilecektir.

Reklamlar